Cukrzyca

Tlenoterapia hiperbaryczna przeciwdziała powstawaniu cukrzycy, co ogranicza jej negatywny wpływ na organizm. Daje dobre efekty lecznicze również w przypadku wystąpienia trudno gojących się ran, owrzodzeń i pęknięć skóry.

Sport

Tlenoterapia hiperbaryczna zwiększa wydolność organizmu i przyśpiesza procesy regeneracyjne. Jest skuteczna w przypadku leczenia kontuzji,  jako  środek redukujący ból i obrzęki oraz powstrzymujący rozwój bakterii w miejscach urazu.

Borelioza

Bakterie wywołujące boreliozę  giną w środowisku o wysokim stężeniu tlenu. Zabiegi w komorze hiperbarycznej są powszechnie zalecane m.in.: w USA, Kanadzie, Chinach, Australii i Japonii jako terapia wspomagająca leczenie boreliozy.

Autyzm

U osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) zauważono, że w wyniku stosowania tlenoterapii hiperbarycznej nastąpiła widoczna poprawa zdolności poznawczych, koncentracji i komunikowania się, a także polepszyło się rozumienie związków przyczynowo-skutkowych.

Neurologia

Tlenoterapia hiperbaryczna ma niezwykle korzystny wpływ na wspomaganie leczenia chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jej wykorzystanie m.in. umożliwia naprawę i tworzenie  nowych naczyń krwionośnych w mózgu.

Kardiologia

Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga pracę zdrowego serca i poprawia stan pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia.  W połączeniu ze standardową terapią kardiologiczną prowadzi do ograniczenia śmiertelności oraz obniżenia ryzyka poważnych powikłań chorobowych.

Gastrologia

Badania naukowe udowodniły skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w przypadku wielu chorób układu pokarmowego. Zastosowanie hiperbarycznej komory tlenowej staje się coraz bardziej popularne również w przypadku leczenia alergii.

Spowolnienie procesów starzenia

Regularne sesje w hiperbarycznej komorze tlenowej pozwalają na znaczne opóźnienie procesów starzenia. Tlenoterapia hiperbaryczna jest powszechnie wykorzystywana w kuracjach odmładzających. Tlen dociera do „uśpionych” komórek skóry, odżywia je oraz powoduje tworzenie się kolagenu i komórek macierzystych.

Ortopedia i rehabilitacja

Badania wykazują korzystny wpływ terapii hiperbarycznej na tkankę kostną, chrząstkę, struktury okołostawowe oraz mięśnie szkieletowe. Tlen hiperbaryczny pomaga uśmierzyć ból, zmniejszyć stan zapalny i wspomaga proces regeneracji uszkodzonych tkanek.

Depresja i zespół wypalenia zawodowego

W wyniku stosowania tlenoterapii hiperbarycznej następuje poprawa nastroju i ogólnego samopoczucia. Poprawia się metabolizm komórek nerwowych,  pamięć, zdolność koncentracji dzięki czemu zmniejszają się dolegliwości wywołane depresyjną.

Przemiana materii

Dostarczanie tlenu hiperbarycznego do organizmu pobudza procesy życiowe, szczególnie te związane z przemianą materii, co znacząco wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza utratę nadmiaru masy ciała.

Dermatologia

W wyniku poprawy natlenienia tkanek następuje szybsze gojenie się różnych uszkodzeń skóry oraz  odnowa i regeneracja tkanek nabłonkowych.  Zwalczane są bakterie i szkodliwe mikroorganizmy oraz sprawniej przebiega proces rozmnażania się komórek skóry w sytuacji przerwania jej ciągłości.

Leczenie oparzeń

Dzięki tlenoterapii hiperbarycznej w okolicach rany oparzeniowej następuje ograniczenie obrzęku i zmniejszenie utraty płynu przez uszkodzone naczynia oraz zachodzi poprawa funkcji krążenia zmniejszająca ryzyko infekcji

Reumatyzm

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej hamuje rozwój procesu chorobowego, regeneruje stawy i eliminuje stany zapalne poprzez zwiększenie ukrwienia i przepływu substancji odżywczych do miejsca zapalnego,  redukcję obrzęków i zmniejszenie dolegliwości bólowych.