Reumatyzm

Oddziaływanie tlenoterapii hiperbarycznej na choroby reumatyczne

Charakterystyczne dla chorób reumatycznych, potocznie zwanych reumatyzmem, są przewlekłe zmiany zapalne w tkance łącznej (przeważnie w stawach). Ich powodem jest zazwyczaj reakcja układu odpornościowego,  która prowadzi do powstania nieprawidłowych, skierowanych przeciw własnym tkankom limfocytów T lub przeciwciał. Patologia ta obejmuje ok. 200 różnych jednostek chorobowych.

W przypadku reumatyzmu zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej hamuje rozwój procesu chorobowego, regeneruje stawy i eliminuje stan zapalny oraz doprowadza do remisji choroby, poprzez:

  • zwiększenie ukrwienia,
  • przepływ substancji odżywczych do miejsca zapalnego,
  • redukcję obrzęku,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • regulacyjne właściwości na układ immunologiczny.

Dzięki stosowaniu tlenoterapii hiperbaryczne możliwe jest zmniejszenie przyjmowanych dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Rola tlenoterapii hiperbarycznej w walce z reumatyzmem w świetle badań

Badania naukowe przeprowadzone w USA udowodniły, że tlen hiperbaryczny zaaplikowany osobom z reumatyzmem u 23% pacjentów spowodował remisję choroby, u 16% znaczną poprawę, a u 51% badanych inne korzystne efekty zdrowotne.

Kolejne prace naukowe, stworzone na podstawie badań klinicznych i analizy badań laboratoryjnych dowiodły, że zabiegi w komorze hiperbarycznej poprawiły stan zdrowia u 94,4% pacjentów cierpiących na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

W badaniu przeprowadzonym w 2006 r. udowodniono, że tlenoterapia hiperbaryczna prowadzi do poprawy zdrowia pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zespołem Raynauda, owrzodzeniami troficznymi, zapaleniem tętniczek paliczków oraz polineuropatią niedokrwienną.

Komory hiperbaryczne OVIDA - skuteczna terapia wspierająca leczenie reumatyzmu, chorób reumatycznych i reumatoidalnego zapalenia stawów

Opinie o tlenoterapii hiperbarycznej pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów

SUSAN A.

Pacjentka Hyperbaric Therapy USA na Staten Island w Nowym Jorku, Susan A. opisuje swoje doświadczenia z komorą hiperbaryczną następująco:

„Miałam reumatoidalne zapalenie stawów od ponad 20 lat. Przeżywałam kolejną walkę z przewlekłym, wyniszczającym zapaleniem, kiedy zdecydowałem się spróbować tlenu hiperbarycznego. Moje doświadczenie było rewolucyjne. Palce w lewej ręce wyprostowały się całkowicie. Stawy mojej prawej ręki, które uprzednio były dość zdeformowane, zaczęły odzyskiwać swój normalny kształt i funkcję. Obrzęk w stopach zmniejszył się tak znacząco, że musiałam kupić buty o pół rozmiaru mniejsze. Inne korzystne zmiany, które zauważyłam, obejmowały zmniejszenie chronicznego napięcia mięśni, poprawę snu i zmiany skórne. Na przykład, chroniczne problemy ze skórą na moich stopach całkowicie zanikły, a ogólny kolor skóry uległ poprawie. Wzrost energii, jasność myślenia i dobre samopoczucie, które odczuwam z hiperbarią, są cudowne! Chroniczny ból stawów minął. I w przeciwieństwie do leków, których próbowałam, nie muszę się martwić o skutki uboczne”.

MARIA APPS

Maria Apps – pacjentka Kent MS Therapy Centre w Canterbury – w wieku 61 lat odczuła po raz pierwszy nagły, ostry ból w prawym biodrze podczas swoich wakacji na Krecie, po czym zostało u niej zdiagnozowane reumatoidalne zapalenie stawów. Negatywne skutki uboczne zażywanych leków, spowodowały, że kobieta zdecydowała się na tlenoterapię.

Przed rozpoczęciem terapii tlenowej u chorej poziom CRP (białko, którego wysokie stężenie świadczy o stanie zapalnym) wynosił 21,4 mg/l a po 20 sesjach w komorze hiperbarycznej spadł niemal trzykrotnie, do poziomu 8,3 mg/l. Dzięki HBOT u pacjentki doszło do redukcji porannej sztywności stawów, wzmocnienia prawej nogi (w tym poprawa chodzenia) oraz poprawy jakości snu i koncentracji.

Maria kontynuuje terapię raz na tydzień i jej stan wciąż się poprawia. Tlenoterapia hiperbaryczna spowodowała, że kobieta mogła też odstawić farmaceutyki, które miały negatywne skutki uboczne. Poniższy film w języku oryginalnym przedstawia historię pacjentki: