Przemiana materii

Oddziaływanie tlenoterapii hiperbarycznej na przemianę materii

Przemiana materii  (metabolizm) to całość reakcji biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Dzięki niej komórki mogą rosnąć i namnażać się. Sama przemiana materii pozwala nam na gromadzenie, przechowywanie i w efekcie końcowym wykorzystywanie energii potrzebnej do życia.

Wpływ zabiegów na metabolizm

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej pobudza procesy związane z przemianą materii m.in. poprzez:

  • ułatwianie spalania tkanki tłuszczowej,
  • przyspieszanie utraty nadmiaru masy ciała,
  • wspomaganie wyszczuplania sylwetki.

Oddziaływanie tlenoterapii hiperbarycznej na spalanie tkanki tłuszczowej

Jedną z przyczyn problemów ze „zrzucaniem” wagi jest słaby przepływ krwi i niedostateczne natlenienie tkanek. Nasz organizm efektywniej pozbywa się kilogramów przy odpowiednim poziomie natlenienia tkanek.

Komory hiperbaryczne OVIDA - skuteczna terapia przyspieszająca przemianę materii

Komórki tłuszczowe są magazynowane w naszym organizmie jako trójglicerydy –  tłuszcze złożony z węgla, hydrogenu i tlenu. Trójglicerydy są metabolizowane dzięki natlenieniu. 

Podczas terapii hiperbarycznej dostarczamy więcej tlenu do organizmu, przez co dochodzi do przyśpieszenia procesu oksydacji* tłuszczu i jego przemiany w dwutlenek węgla i wodę. Niedotlenienie powoduje chroniczne zmęczenie i tzw. bezdech senny, przez co w organizmie zwiększa się poziom hormonu stresu, co z kolei prowadzi do spowolnienia metabolizmu oraz przybierania na wadze. 

Praktyczna strona tlenoterapii hiperbarycznej we wspomaganiu odchudzania

Znawcy tematu twierdzą, że podczas godzinnej sesji tlenoterapii organizm ludzki potrafi pozbyć się nawet 500 kcal. Ten sam efekt można osiągnąć biegnąc przez ponad godzinę lub podczas 60 minut intensywnego pływania.

Badania kliniczne udowodniły, że pod wpływem tlenu hiperbarycznego w organizmie człowieka występuje stan zwiększonego zapotrzebowania na tłuszcze jako składnik energetyczny (spalanie tkanki tłuszczowej) oraz zwiększona aktywność lipaz, enzymów produkowanych przez trzustkę, uczestniczących w trawieniu tłuszczów. 

Podczas zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej następuje:

  • peroksydacja (utlenianie) lipidów we krwi,
  • wzrost stężenia lipazy hormonowrażliwej,
  • przyspieszone zużycie zapasowej tkanki tłuszczowej.

Trwały wpływ tlenoterapii na utratę tkanki tłuszczowej jest szczególnie efektywny przy utrzymaniu odpowiedniej diety. 

* Oksydacja to proces łączenia się pierwiastków lub związków chemicznych z tlenem.